Ventilátor v kúpeľni? Istotne áno! Ktorý je najlepší?

V prípade, ak nemáte v kúpeľni okno (asi väčšina ľudí) je odpoveď na otázku, či v kúpeľni treba ventilátor jasná – áno, ventilátor treba. Nie je to len kvôli odvetraniu zápachu, ale hlavne kvôli vlhkosti. V prípade nahromadenia vodnej pary môže prichádzať ku kondenzácii a k tvorbe nežiaducich javov – zahmlievanie zrkadla, kondenzácia vodnej pary na stenách a následne vznik plesní.

Ponuka ventilátorov je naozaj široká. Nájdeme množstvo konštrukčných aj dizajnom odlišných prevedení.

2

Vybrať si môžete stropný/do steny ventilátor, ventilátor s osvetlením,  s guľôčkovým alebo klzným ložiskom, prípadne s časovým spínačom. U niektorých môžete regulovať otáčky a teda množstvo odsatého vzduchu. Nájdu sa aj ventilátory so zabudovaným čidlom vlhkosti. Ak úroveň vlhkosti klesne pod stanovenú hladinu, ventilátor sa sám zastaví.

Ako si vybrať vhodný kúpeľňový ventilátor ?

1. Základný parameter je množstvo odsatého vzduchu (výkon).

Zistite si, koľko dokáže ventilátor odsať vzduchu za minútu, prípadne porovnajte údaj v m3/hod. Pri miestnosti okolo 13 m2 je potrebný výkon cca 80 m3/hod. To znamená, že minimálne 5 krát za hodinu by mal ventilátor odsať objem miestnosti – budete mať istotu, že pri nastavení ventilátora na cca 10-15 min sa priestor odvetrá.

2. Ďalší dôležitý parameter pre ventilator do kúpeľne je hlučnosť.

Je potrebné si porovnať údaj o decibeloch označovaný – dB. Vhodné sú ventilátory do cca 30dB. Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť do 20 dB. Tieto sú určené hlavne pre nonstop odsávanie.

3. Vhodné ovládanie ventilátora je veľmi dôležité.

Základ je manuálne ovládanie, ktoré sa často pripája na vypínač osvetlenia. Pozor!  Kupujte len ventilátor s časovačom, inak sa po zhasnutí svetla vypne aj ventilátor a vlhkosť a zápach zostane v miestnosti.

Do kúpeľne je najvhodnejší ventilátor s čidlom vlhkosti. Nastavíte si vlhkosť v rozmedzí od 60% do 90 % a ventilátor odsáva vzduch až dovtedy, kým vlhkosť neklesne pod nastavenú úroveň.

Viac dobrých rád a tipov získate v Prvá škola o kúpeľniach.

Stanislav Pekar
Problematike vybavenia kúpeľne sa venujem už vyše 10 rokov. Som majiteľom niekoľkých eshopov s kúpeľňovým vybavením a som autorom portálu www.malakupelna.sk. Dovolím si tvrdiť, že som v tejto oblasti už odborník a preto sa snažím deliť o svoje skúsenosti s ostatnými. Súčasne sa venujem osvete používania bidetu a intímnej hygieny ako takej.
Komentáre