Správny výber sprchového kúta

100 ľudí – 100 rôznych kúpeľní. Každý z nás má iné pomery, potreby a priority. Preto aj ťažko budeme hľadať rovnaký interiér u rôznych ľudí. To isté platí aj pri kúpeľniach. V tomto článku by som sa rád venoval „správnemu“ výberu sprchovacieho kúta.

 

Enzo

Na čo si pri výbere sprchového kúta dať pozor?
Pri kúpe nového sprchovacieho kúta, treba brať to úvahy celý rad vecí, ktoré musíte zvážiť. Trh ponúka široký výber sprchových kútov, a tak máte z čoho vyberať. Vybrať ten správny, aby vyhovoval vašim potrebám a vkusu, nie je vždy jednoduché. Východiskovým bodom je popremýšľať o vašich potrebách a zhodnotiť koľko miesta a peňazí máte k dispozícii.

Pred kúpou sprchovacieho kúta istotne zvážte tieto body:

Veľkosť a pôdorys vašej kúpeľne

Výber nebude len o veľkosti, vzhľade a tvare sprchovej vaničky. Na zreteľ musíte zobrať aj ďalšie faktory: dodržiavanie minimálnej vzdialenosti medzi jednotlivými zariadeniami, odstupy od stien a ďalšieho príslušenstva, ktoré môže mať vplyv na priestor. Dôležitá, no často podceňovaná je správna voľba spôsobu otvárania dverí sprchového kúta a vhodné umiestnenie vstupu.

Aj keď máte obmedzené priestorové možnosti, minimálny rozmer, o ktorom by ste mali uvažovať je 80x80cm. Odporúčam však prikloniť sa k rozmerom 90x90cm. Pri sprchovacom kúte je týchto 10 cm veľký rozdiel. Ak máte dostatok miesta, určite siahnite po väčšom rozmere.

Kút s vaničkou alebo bez?

Vopred si ujasnite, či chcete sprchový kút s vaničkou alebo chcete mať kút umiestnený priamo na dlažbe s podlahovým žľabom. Vaničku si môžete vyberať z rôznych tvarov, dizajnov a materiálov, záleží len na vašich predstavách. Pri rozhodovaní si nechajte poradiť od skúsených predajcov a nezabudnite voliť kvalitné výrobky.

Ak sa rozhodnete pre vaničku, môžete si kút zaobstarať ako jeden celok alebo si zakúpiť jednotlivé časti samostatne. Pri zakúpení jednotlivých častí zvlášť (vanička, zástena, batéria…), myslite na to, že aj rozdiel niekoľkých milimetrov môže spôsobiť, že diely do seba nezapadnú. Odporúčam vám preto, kupovať diely jednej značky. Najmä pri štvrťkruhových kútoch by mohol byť problém s rádiusom.

Typ sprchovacieho kúta a umiestnenie

Veľmi dôležité rozhodnutie je, kde umiestnite sprchový kút. Bude v rohu? Alebo v strede múru? Prípadne medzi dvomi bočnými stenami? Miesto, kde bude kút stáť, ovplyvní váš výber sprchovej vaničky a tiež typ zatvárania dverí.

Existuje množstvo typov sprchovacích kútov, ktoré si môžete zvoliť podľa veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii a vášho vkusu. Najčastejšie typy sprchovacích kútov sú štvrťkruhový, štvorcový, obdĺžnikový, otvorený kút – vytvorený zástenami – nazývaný tiež Walk-in a sprchový kút tvorený sprchovacími dverami a dvomi bočnými (väčšinou murovanými) stenami – tzv. „nika“.

Štvorcové a štvrťkruhové sprchovacie kúty sú výbornou voľbou do menších kúpeľní. Tvarované sú tak, aby sa zmestili do akéhokoľvek rohu (pravoúhleho). Výbornou alternatívou k týmto kútom je kút s obdĺžnikovým tvarom, ktorý je elegantný a vhodný do každej modernej kúpeľne.

Pokiaľ máte v kúpeľni veľkorysý priestor, potom máte dostatok priestoru na hranie. Rozhodnúť sa môžete pre ktorúkoľvek z možností. Môžete zvoliť otvorený kút tvorený zástenami Walk-in. Tento typ sprchy prináša luxus do každej kúpeľne. Má moderný a úhľadný dizajn a nemusíte riešiť otváranie dverí. Jednoducho vstúpite a tešíte sa z veľkorysého priestoru.

Vo väčších priestoroch alebo atypických kúpeľniach s výklenkami a vymurovanými stenami je dobrým riešením zabudovaný sprchový kút, tzv. „nika“. Sprchové dvere sa vložia medzi dve steny a máte hotovo. Premyslený návrh tohto typu sprchovacieho kúta dokáže poskytnúť maximálny komfort, atraktívny dizajn a dostatok priestoru.

Otváranie dverí

Otváranie dverí je veľmi dôležitý parameter, na ktorý si istotne dajte pozor. Dvere sprchového kúta by sa mali dať ľahko otvárať. Nezabúdajte tiež na skutočnosť, že pri ich otváraní by vám malo ostať v kúpeľni dostatok miesta.
Podľa spôsobu otvárania môžeme dvere rozdelit do 3 základných kategórií:

vstupy do kutov

Posuvné dvere – veľmi obľúbená voľba, ktorá je vhodná aj do menších kúpeľní. Pomáha ušetriť drahocenný priestor. Výhoda je, že pri otváraní a zatváraní vám nesteká voda mimo sprchovací priestor. Nevýhodou je troška obtiažnejšie čistenie dverových líšt.

Zalamovacie dvere – sú rovnako ako posuvné vhodné aj do malých kúpeľní. Poskytuje dostatočne široký vstup aj pri malom rozmere stavebného otvoru. Nakoľko sa skladajú dovnútra, voda z nich steká priamo do vaničky.

Otvárateľné (otočné) dvere – otváranie dverí do priestoru. Je to jednoduchý systém zavesenia dverí na pánty, prípadne na kĺby. Dvere môžu byť jedno alebo dvojkrídlové. Veľkou výhodou je jednoduchá údržba, ľahké čistenie a pomerne široký vstup do sprchy. Nevýhodou môže byť stekanie vody z dverí mimo vaničku pri otvorení dverí. Riešením môžu byť dvere, ktoré majú v spodnej časti dverí odkvapovú lištu.

Použitý materiál

Základom kvalitného sprchovacieho kúta je hlavne kvalitný materiál, z ktorého je zložený. Súčasný trh ponúka veľa druhov materiálov a preto si povedzme o tejto téme troška viac. Na výrobu vaničiek sa používa najčastejšie akrylát, smaltovaný plech alebo pri luxusnejších vaničkách liaty mramor.

Pri výbere si môžete pomôcť napríklad dĺžkou záruky, ktorú ponúka výrobca na danú vaničku. Ďalší parameter, ktorý istotne poteší je protišmyková úprava vaničky.

Čo sa týka výplne zásteny a dverí, môžete si vybrať z plastových alebo sklených výplní. Sklenené majú napriek vyššej cene hneď niekoľko výhod. Voči plastovým sú hygienickejšie, praktickejšie a jednoduchšie sa udržiavajú. Sklenená výplň by mala byť z bezpečnostného skla. Dôvod je samozrejme bezpečnosť a zníženie rizika poranenia, v prípade ak by prišlo k rozbitiu.

K dispozícii sú rôzne prevedenia – číre, rôzne typy matnej a dokonca aj vzorované.

Rámy sa väčšinou vyrábajú z hliníka, ktorý môže byť povrchovo upravený. Lacnejšou variantou sú plastové rámy.
Či už zariaďujete veľkú modernú kúpeľňu, alebo hľadáte riešenie pre malý priestor, veríme, že vám tento článok pomohol sa troška zorientovať a že pri výbere vášho sprchovacieho kúta budete vedieť, na čo si dať pozor.

Stanislav Pekar
Problematike vybavenia kúpeľne sa venujem už vyše 10 rokov. Som majiteľom niekoľkých eshopov s kúpeľňovým vybavením a som autorom portálu www.malakupelna.sk. Dovolím si tvrdiť, že som v tejto oblasti už odborník a preto sa snažím deliť o svoje skúsenosti s ostatnými. Súčasne sa venujem osvete používania bidetu a intímnej hygieny ako takej.
Komentáre