Varovanie: Váš toaletný papier môže byť nebezpečný!

Biely, žltý, ružový, oranžový, zelený s vôňou harmančeka, levandule, ruže, jazmínu… zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej. Priznajme si, ak ide o toaletný papier, vždy vyberáme a kupujeme ten najjemnejší, najmäkší, farebný a nádherne voňavý toaletný papier.

beautiful brunette girl sitting on toilet seat.
Avšak, málokto vie, že používanie toaletného papiera je nebezpečné pre zdravie a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Väčšina najpoužívanejších toaletných papierov totiž obsahuje mnoho nebezpečných chemikálií. Preto by ste si mali rozmyslieť, aký toaletný papier, a či vôbec nejaký, budete používať. Toto varovanie platí zvlášť pre ženy, ktoré toaletný papier používajú oveľa častejšie ako muži.

Ako môže byť toaletný papier nebezpečný pre zdravie?

Napadlo vám niekedy, prečo je toaletný papier alebo všeobecne hocaký papier biely? Nemal by byť hnedý, keď je vyrobený z dreva? Pravdou je, že pri spracovaní rôznych komerčných produktov z papiera sa používa viac ako 100.000 chemikálií. Medzi najnebezpečnejšie toxíny patrí chlór a jeho deriváty. Bohužiaľ, väčšina toaletného papiera je spracovávaná chlórovým bielidlom.

Celý rad vedeckých výskumov potvrdilo, že chlórové bielidlo vytvára veľmi nebezpečné rakovinotvorné toxíny, ako sú napríklad dioxíny, furány a polychlorované bifenyly (PCB). Tieto látky sú príčinou mnohých zdravotných problémov. Na dlhom zozname nájdeme poruchy imunitného systému, hormonálne poruchy, problémy s plodnosťou, vrodené chyby a rôzne metabolické poruchy, vrátane cukrovky. Výskumy tiež dokázali, že tieto látky sa pri používaní toaletného papiera, cez sliznicu konečníka, dostávajú do krvného obehu a postupne sa hromadia v tele. Nahromadenie týchto toxických látok v tele, môže byť jednou z príčin vzniku rakoviny.

Analýzy odhalili, že konvenčne vyrábaný toaletný papier, obsahuje aj ďalšie nebezpečné látky, ako napríklad formaldehyd či Bisfenol A (BPA), ktoré majú taktiež karcinogénne účinky a môžu prispieť k vzniku niekoľkých druhov rakoviny.

toilet-paper-671937_1920
Samostatnou kapitolou sú farebné a voňajúce toaletné papiere, u ktorých hrozia ešte väčšie riziká ako pri „obyčajnom toaleťáku“. Na farbenie a parfumovanie sa do toaletného papiera pridávajú ďalšie chemické látky, ako sú farby a rôzne vône, ktoré môžu tiež ohroziť ľudské zdravie. Medzi možné zdravotné následky používania farebného a voňavého toaletného papiera patrí:
1. Infekcia močových ciest
Toaletný papier, ktorý obsahuje farby, môže dráždiť vaginálnu oblasť a viesť k infekciám močovej trubice.

2. Rakovina krčka maternice
Farbený a parfumovaný druh WC papiera má priamy vplyv na ženský reprodukčný systém a jeho použitie môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

3. Rektálne problémy
Farebný a voňavý toaletný papier môže tiež spôsobiť zápal a svrbenie v oblasti konečníka.

4. Plesňové infekcie (kvasinkové infekcie)
Odborníci zistili, že existuje silná väzba medzi hubovými infekciami a použitím farebného a voňajúceho toaletného papiera.

5. Alergie
Chemické zložky obsiahnuté v toaletnom papieri môžu spôsobiť podráždenie kože, svrbenie alebo dokonca vyvolať alergickú reakciu.

Čo teda robiť?

Pri nákupe toaletného papiera čítajte zloženie na obale. Ak zistíte, že papier, ktorý chcete kúpiť, obsahuje niektoré z vyššie uvedených chemikálií, skúste sa pozrieť na iný druh, ktorý nemá žiadne nebezpečné chemické látky. Pri výrobe totiž existujú aj bezpečnejšie a pre ľudské zdravie menej nebezpečné spôsoby na bielenie papiera. Jedným z nich je napríklad použitie bieliacich činidiel na báze kyslíka, prípadne vodíka.

Toaletný papier nie je vlastne nutnosťou

Používanie toaletného papiera nemá dlhú históriu. Pred jeho vynálezom, ľudia po celom svete používali predmety z prostredia, ktoré mali k dispozícii – listy, trávu, kúsky látky alebo len ruku, ktorú si potom umyli vo vode. Nie, netvrdím, že by ste to mali doma skúsiť (teda, ak tomu nie ste vyslovene naklonený). Bezpečnejším a hygienickejším variantom toaletného papiera, ktorý v sebe neobsahuje nebezpečné látky a tiež nedráždi sliznicu, je obyčajná voda. Čistenie oblasti konečníka prúdom vody po vykonaní „veľkej potreby“ je veľmi populárny spôsob hygieny v mnohých častiach sveta. Najmodernejším prostriedkom pre tento spôsob intímnej očisty je bidet.

wcbidet s popisom transparent_fin
Keď chcete prvotriednu hygienu a komfort, potom použite bidet

Ak hľadáte alternatívu k používaniu toaletného papiera, potom by ste mali zvážiť inštaláciu bidetu vo svojom WC. Existuje mnoho dôvodov, prečo dať prednosť bidetu pred toaletným papierom (podrobnejšie sa o tejto téme dočítate v článku 3 dôvody prečo začať používať bidet).

Bidet je osviežujúci takým spôsobom, akým toaletný papier nikdy nemôže byť. Je šetrnejší a menej dráždivý, ako utieranie konečníka papierom a prakticky eliminuje potenciálnu kontamináciu rúk. Ale, oveľa dôležitejšie je, že pre zdravie nepredstavuje hrozbu a intímne ľudské partie vyčistí oveľa efektívnejšie než akokoľvek jemný suchý toaletný papier.

Je len na vás, aký spôsob využívania WC si zvolíte. Pokiaľ rozmýšľate nad bidetom, no nemáte v kúpeľni dostatok miesta, máme riešenie aj pre vás: www.wcbidet.sk

Stanislav Pekar
Problematike vybavenia kúpeľne sa venujem už vyše 10 rokov. Som majiteľom niekoľkých eshopov s kúpeľňovým vybavením a som autorom portálu www.malakupelna.sk. Dovolím si tvrdiť, že som v tejto oblasti už odborník a preto sa snažím deliť o svoje skúsenosti s ostatnými. Súčasne sa venujem osvete používania bidetu a intímnej hygieny ako takej.
Komentáre